Formagyakorlat - Kata

 

A kata szó alakot, vagy formát jelent. A Japán képírásban kandzsi  a következÅ‘ jelekbÅ‘l áll:

kata katachi

Kai -  jelentése: metszés

kata tsuchi

Katachi -  jelentése: forma

kata kai

Tsuchi - jelentése: Föld, vagy talaj

Szó szerint értelmezésben a kata jelentése "a földet metsző forma". Hazánkban az értelmezéssel egybekötött jelentést használják, mely szerint a kata: képzelt ellenféllel való küzdelem mely kötött mozdulatokból áll.

Az ilyen mozdulatsorok összessége mint a védések, rúgások , ütések kombinációja amelyeket egy vagy több állásban hajtunk végre. Gyakorlattól függően előre, hátra vagy oldalra mozogva tesszük ezt meg. A védekező és támadó technikák aránya, az állások típusa, az alkalmazott mozgásirányok és az ütemezés minden formagyakorlatnak egyedi jelentést, értelmezést és karakter ad. Ezt nevezzük Bunkainak.

Az ilyen típusú gyakorlatok fejlesztik hagyományos harci technikák , a koordináció ,a légzés, valamint a koncentrációs állapotunkat. Szellem és test együtt létezik. Fejlesztve ezzel az önfegyelmet .

A hagyományos katák gyakorlása a karateka számára az ősi mesterek, a Kyokushin karate, és általában a harci művészetek előtti tisztelgés is egyben.

A Karatéka 1000 óra gyakorlást követÅ‘en sajátítja el az alapokat majd 10000 óra gyakorlást követÅ‘en válik az adott formagyakorlat mesterévé. 

Mivel a Kyokushin Karate több harcművészet elemeit foglalja magában ezért felismerhetÅ‘ek más karate illetve harcművészeti ágazatok jegyei is. AlapvetÅ‘en elkülöníthetÅ‘  a Kyokushin katák eredetük alapján Északi és Déli formagyakorlatokra .

Az Ã©szaki formagyakorlatok Shotokan karate erÅ‘s elemei melyet Gichin Funakoshi mesterrel gyakorolt. JellemzÅ‘en  hosszú, mély állások, erÅ‘s védések és ütések összessége.

Ide tartozik

  • Taikyoku Sono Ichi, Ni és San
  • Pinan Sono Ichi, Ni, San, Yon és Go
  • Yantsu
  • Tsuki no
  • Kanku
  • Sushiho

déli formagyakorlatok Goju Ryu okinawai stílusú  gyakorolta So Nei Chu mestertÅ‘l származtathatóak.  Itt körkörös mozdulatok lágyabb tónust kapnak.

Ide tartozik

  • Sanchin no
  • Gekisai Dai
  • Gekisai Sono Ichi, Ni és San
  • Tensho
  • Saifa
  • Seienchin
  • Gayru
  • Seipai
  • Tekisono Ichi, Ni és San

Jelentések

Nyers fordítása "végső nagyság", Jelentése áttekintést vagy nézőpont. Alap gyakorlat mely a kezdő karatékák elméjét, szellemét bírja gondolkodásra.

Jelentése béke vagy pihenés. Minden formagyakorlatban jelen kell legyen a béke. Ez a fizikai mozgáson keresztül vezet be a harcművészetbe . Ennek  célja a nyugodt, békés elme fejlesztése, valamint harmónia megteremtése.

Nyers fordításban "három csatát jelent„ Ez a formagyakorlat a Sanchin kata három alapelem egyidejű fejlesztését teszi lehetővé.

  • Az elme, a test és a technikák,
  • A belsÅ‘ szervek, vérkeringés, illetve az idegrendszer
  • Három testi központ, amelyek megtalálhatók:
    • a fej tetején (tento),
    • a rekeszizomnál (hara),
    • alhasi üregben (tan den).

 Jelentése gyÅ‘zelem. A Gekisai szó jelenthet még elpusztítást is. A Katák megtanítják a technikák elemek felhasználási lehetÅ‘ségeit és az erÅ‘ alkalmazását mozgás közben. Azonban a támadás és reagálóképesség rugalmassága mindig fontosabb mint az erÅ‘ merev alkalmazása.

Nyers fordításban biztos hármat jelent. Jelentheti még a tisztaság megőrzését. Utalva ezzel a három testi központ harmóniájára. A név eredetét egy a 19. században Okinawán szolgálatot teljesítő kínai katonai attasénak tulajdonítják. Alapvetően a tisztaságot jelképezi amelyben nincs helye a megalkuvó viselkedésnek.

Jelentése ütések. Ez a kata gyakorlatilag szinte csak ütéseket tartalmaz .Ebben a katában az ütések jelképezik Önmagunk határainak lerombolását

Jelentése.: Folyékony kéz nyers fordításban "forgó tenyér". Ez egy lágyabb körkörös mozdulatokat tartalmazó gyakorlat melyet  (yin) erÅ‘ként tartanak számon. A Tensho kata Masutatsu Oyama kedvenc formagyakorlata volt, ezt tartotta a leginkább szükségesnek a haladó formagyakorlatok megértéséhez.

Jelentése .: pusztítás, megsemmisítő győzelem.. A Saifa szó ezen kívül nagy hullámot is jelent . Ez a gyakorlat az egyértelmű győzelmet formázza meg.

Nyers fordításban az ég vizsgálata. Szó szerint fordítva a Kan jelentése nézet, míg a Ku jelentése világegyetem. A kata első mozdulata az összeérintett, nyitott tenyerek felemelése a fej fölé, amelyeken keresztül a tekintet a világegyetemet és a felkelő napot látja. Jelentése hogy nincs olyan kihívás, nehézség az univerzumban amit nem tudunk megoldani.

Jelentése győzelem vagy hódítás. A feudális Japánban, a szamuráj harcosok gyakran jártak több hónapos expedíciókra, amelyek alatt szükségük volt erejük és szellemük frissen tartására a hosszú idő alatt. Ez a kata hosszú és lassú, számos technikát hajt végre kiba dachiban (lovagló állás). Itt a lábak nagyon elfáradnak ebben a formagyakorlatban, és erős akaraterő szükséges ahhoz, hogy befejezzük azt és ne adjuk fel.

Jelentése 54 lépés. A Sushiho egy haladó formagyakorlat. Talán a legnehezebb katák egyike.

Jelentése támaszkodó sárkány. Filozófiái értelemben a hatalmas embereket nevezik Garyunak. Mivel a sárkány nagyon erős a támaszkodó sárkány nem mutatja ki erejét egésszen addig míg nem indokolt. Igy van ez a karate világában is. Minden igazszívő karatéka alázatos, szerény jellemű aki képességeivel nem él vissza. „ Nem feledjük az alázatosság igaz erényét„

Jelentése 18 kéz.  A tizennyolcas szám a buddhista 6×3 fogalmából ered, ahol a 6 jelenti a színt,  hangot, ízt, illatot,  érintést illetve a igazságot, míg a 3 jelenti a jót, a rosszat és a békét.

Szintén egy igen régi okinawai formagyakorlat. Eredetileg a Tomari-te stílushoz tartozott. A Tekki jelentése "vas lovas" .Haladó formagyakorlat.  Amiben különbözik elsÅ‘sorban az hogy itt kizárólag oldal irányba történik a mozgás. Egy egyenes mentén haladva hajtjuk végre a gyakorlat elemeit. Három részbÅ‘l áll .  Tekki Sono Ichi, Ni, San részekbÅ‘l mely feltehetÅ‘en egy formagyakorlatként funkcionált és csak késÅ‘bb került szétbontásra.

Régi nevén Bassa Day egy ismeretlen eredetű nagyon régi formagyakorlat. A "Bassai" fordítása "a vár ostroma", vagy "betörni az erődbe".

A Kyokushin karate repertoárjában megtalálhatók fegyveres formagyakorlatok. A Bo Kata is három részbÅ‘l áll. Más fegyverek mellett ez egy hosszú bot (japánul: 'bo') kezelésének alapjait tanítja. A 'bo' keményfából (többnyire bükk) készül, hossza hagyományosan 6 shaku (1 shaku = 30,3 cm), vagyis 181,8 cm. A kereskedelemben kapható hosszú bot mérete 180 cm. Formája egyenes, henger alakú, 30 mm átmérÅ‘vel.